Komfort oraz rozwój dziecka, czyli dlaczego warto kupować dzieciom pluszaki

Pluszaki niezmiennie pozostają jedną z najczęściej darowanych dzieciom zabawek. Dlaczego ten prezent tak korzystnie wpływa na obdarowywane nim dzieciaki?

Pluszowe ukojenie

Pluszowe zabawki to dla dzieci przede wszystkim źródło spokoju. Ukojenie jakie zapewnia pluszak wynika nie tylko z faktu, iż jest miękki i przyjemny w dotyku. Pluszowa zabawka działa także uspokajająco, ponieważ stanowi swoisty „stały element” świata dziecka — niezależnie od tego co się wydarzy, maluch może być pewien, że w domu czeka na niego jego ulubione pluszowe zwierzątko czy też bohater kreskówki. Z tego względu naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu w Północnej Dakocie uważają, że pluszaki pozwalają dzieciom wykształcić zdolność do samodzielnego radzenia sobie z negatywnymi emocjami, bez ciągłego polegania na wsparciu ze strony rodziców.

Kompan do debaty

Pluszaki poza dostarczaniem dzieciom niezbędnego komfortu psychicznego mogą w znacznym stopniu przysłużyć się do rozwoju ich funkcji mowy. Dzieci bowiem często traktują swoje pluszowe zabawki jako żywych kompanów, z którymi prowadzą „po swojemu” różne rozmowy i dyskusje. Efekt ten uwydatnia się zwłaszcza gdy dziecko ma więcej niż jedną pluszową zabawkę — nierzadko dochodzi do odgrywania całych scenek, podczas których maluch intensywnie rozwija swoją wyobraźnię oraz zdolności komunikacyjne. Przykładem tego jak pomocne są pluszaki w rozwoju funkcji mowy, jest między innymi jedna z metod popularnych wśród nauczycieli języków obcych uczących małe dzieci, którzy animują pluszowe maskotki, by zachęcić nieśmiałych uczniów do rozmowy przy użyciu nowego języka.

Empatia i współczucie

Warto mieć na uwadze, że pluszaki także pozwalają rozwijać dzieciom empatię, a co za tym idzie — zdolność do nawiązywania zdrowych relacji w przyszłości. Zjawisko to zaobserwował już w latach 60. angielski psychoanalityk Donald Winnicott, który opublikował szereg prac naukowych na temat zbawiennego wpływu pluszowych misiów na dziecięcą psychikę. Jak zauważył podczas swoich analiz, pluszaki mogą pomagać dzieciom wykształcić zdolność do łagodnego traktowania nie tylko innych ludzi, ale również siebie samych. Dzieci nierzadko traktują swoje zabawki jako swoistą część siebie, co pozwala prowadzić z nimi „wewnętrzny monolog”, zwierzając się ze swoich potrzeb czy negatywnych przeżyć.

Pluszaki nie bez powodu pozostają jedną z najbardziej popularnych zabawek dla dzieci: są zarówno przyjemne w dotyku oraz przydatne w organizowaniu różnego rodzaju zabawa, jak i też korzystne dla rozwoju dziecka. Obdarowany pluszakiem maluch otrzyma nie tylko źródło komfortu i spokoju, ale i też bodziec zachęcający do rozwijania funkcji mowy, empatii oraz współczucia.

Może Ci się również spodoba