Największe galerie sztuki w Polsce

Stolica kojarzy się z zabytkami, siedzibą władz państwowych i zagłębiem biznesowym. Tymczasem to tu mieszczą się najważniejsze polskie instytucje kultury.

Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki

Historia

Historia Zachęty sięga roku 1862, kiedy Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych ogłosiło konkurs na projekt siedziby budynku wystawienniczego. Realizacja nastąpiła, z powodu braku funduszy i odpowiedniej działki, dużo później. Otwarcie pierwszej wystawy, składającej się z dzieł polskich artystów będących własnością Towarzystwa Zachęty, miało miejsce dopiero w 1900 roku, w gmachu projektu Stefana Szyllera. W czasie wojny galerię przekształcono na Dom Kultury Niemieckiej. Wyremontowana Zachęta wznowiła działalność w 1951 roku jako Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, ale zbiory będące własnością Towarzystwa Zachęty przeniesiono do Muzeum Narodowego. Po zmianach roku 1989 galeria zaczęła przekształcać się z “Zachętę” znaną dziś, najpierw na Państwową Galerię Sztuki, obecnie instytucja jest Narodową Galerią Sztuki.

Kolekcja

W zbiorach Zachęty znajduje się pond 3500 dzieł przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej: malarstwa, rzeźby, fotografii, instalacji, kinematografii i bogata kolekcja grafiki z okresu 1950-1980. Począwszy od klasyków jak Tadeusz Kantor i Alina Szapocznikow, przez znanych na całym świecie artystów takich jak Wilhelm Sasnal czy Katarzyna Kozyra, aż do przedstawicieli nowej generacji, choćby Julity Wójcik- Zaczęta budowała swoją kolekcję od początku działalności wystawienniczej. Zgromadzone prace można zobaczyć jedynie w formie wystaw czasowych.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Historia i misja

CSW nie ma takiej historii jak Zachęta, zaczęło działalność w 1981 roku, wraz z decyzją o odbudowie Zamku Ujazdowskiego, siedziby instytucji. Dzięki połączeniu wielu dziedzin (sztuk wizualnych, instalacji, teatru, filmu) powstało największe i najważniejsze w Polsce centrum sztuki współczesnej. CSW jako pierwsze tak bardzo zaangażowało się w promocję nowych nurtów. W wyniku szeroko zakrojonego wsparcia także inne instytucje stały się  otwarte na nowe trendy. CSW wspierało inicjatywy odbywające się poza zamkniętą przestrzenią, takie jak instalacja palmy na Rondzie de Gaulle’a.

Wystawy

W Zamku Ujazdowskim można zobaczyć wystawy zawsze nawiązujące do aktualnych dyskusji i sytuacji na świecie. Chętnie pokazywane są performance’y i prace z dziedziny sztuk wizualnych. Do najgłośniejszych należały “Inne tańce” czy niezwykła wystawa sensoryczna “Dotknij sztuki”. Indywidualne wystawy mieli na przykład Laura Lima, Alex Cecchetti, Tori Wrånes oraz wielu przedstawicieli polskiej sztuki nowoczesnej w ramach cyklu Project Room. Bogaty program artystyczny CSW to blisko 1500 wydarzeń rocznie, w tym cykl warsztatów pomagających zrozumieć współczesną sztuk, także dla seniorów, osób niepełnosprawnych i dzieci.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighty four ÷ twenty eight =