Nauka gry na instrumencie – czy warto iść na kurs?

Nauka gry na instrumencie, dla wielu wydaje się przesadnie skomplikowana. Od czego zacząć i czy warto zapisać się na kurs?

Gra na instrumencie, a teoria muzyki

Nauka gry na instrumencie jest procesem długotrwałym, wymagającym mnóstwa cierpliwości i praktyki. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zadowalające efekty uzyskujemy stosunkowo szybko. Pierwsze utwory jesteśmy w stanie zagrać już w przeciągu paru dni. O wiele trudniejsze i żmudniejsze okazuje się jednak szlifowanie umiejętności, jeśli chcemy ciągle zwiększać swój stopień zaawansowania.

Bardzo wiele słyszy się o świetnych efektach kursów gry na instrumencie, próbując wykazać mankamenty samodzielnego szlifowania umiejętności. Faktem jest, że aby nauczyć się danego instrumentu na własną rękę, konieczne jest posiadanie pewnych wrodzonych umiejętności – w przeciwnym razie proces będzie trwał bardzo długo. Właśnie dlatego w większości przypadków dużo bardziej efektywną drogą jest kurs gry na instrumencie.

Jednak gdy przychodzimy na kurs, nasz instruktor zaczyna nas zasypywać mnóstwem pojęć, związanych z rytmiką, dźwiękami i budową instrumentu. Jeśli wcześniej w żaden sposób nie mieliśmy styczności z teorią muzyki, zagadnienia te są dla nas zupełnie niezrozumiałe i dość enigmatyczne. Z tego powodu, zanim zapiszemy się na kurs, warto chociaż pobieżnie zapoznać się z tym tematem. Dowiedzieć się czym jest metrum, z jakimi dźwiękami mamy styczność w muzyce i czym są odległości między nimi – czyli tony i półtony.

Zatem odnośnie tego, czy warto zapisać się na kurs gry na instrumencie, odpowiedź brzmi twierdząco. Jednak zanim to zrobimy, poświęćmy trochę czasu na poznanie podstawowych pojęć, związanych z muzyką. Unikniemy dzięki temu swoistego szoku na pierwszych kilku lekcjach.

Jak przygotować się do kursu gry na instrumencie?

Zanim umówimy się na pierwszą lekcję z instruktorem, postarajmy się zgłębić podstawy. Najprostsze rozwiązanie daje internet. Dzięki sieci globalnej bez problemu powinniśmy znaleźć jakiś rodzaj elementarza – w zasadzie dla każdego instrumenty, niezależnie od tego czy będzie to gitara, pianino czy saksofon. Jeśli pojawią się tam jakieś niezrozumiałe pojęcia – spisujmy je i sprawdzajmy co oznaczają. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć to, co będzie próbował przekazać nam instruktor na pierwszej lekcji.

Warto również zaopatrzyć się w sam instrument – z dwóch powodów. Po pierwsze – i tak będziemy go potrzebować, gdy zapiszemy się na kurs, Po drugie, będziemy w stanie lepiej zrozumieć zasadę wydobywania dźwięków z instrumentu. Nie musimy się jednak decydować od razu na sprzęt najwyższej jakości – na początek w zupełności wystarczy nam tańszy odpowiednik, ponieważ i tak raczej nie zauważymy różnicy w brzmieniu.

Może Ci się również spodoba