Kim byli Kajko i Kokosz?

Kajko i Kokosz to seria komiksów, która swoje pierwsze wydanie miała w latach 70 ubiegłego wieku i zdobyła bardzo dużą popularność wśród polskich miłośników komiksów i nie tylko.

Kajko i Kokosz – polski odpowiednik Asterixa i Obelixa

Kajko i Kokosz czyli seria komiksów autorstwa Janusza Christy w latach 70 i 80 odniosła wielką popularność na rynku polskich komiksów. Jest to jedna z najlepiej sprzedających się serii komiksów, w skład których weszły zeszyty o takiej nazwie jak Wielki Turniej, Cudowny Lek, Na wczasach, Zamach na Milusia, W krainie borostworów, Urodziny Milusia, Skarby Mirmiła, Dzień Śmiechały, Szkoła Latania, Festiwal Czarownic, Mirmił w opałach, seria Woje Mirmiła, seria Złoty Puchar, seria Szranki i Konkury oraz Kajko i Kokosz – nowe przygody. Ze względu na fakt, iż Kajko i Kokosz łudząco przypomina perypetie dwóch innych bohaterów komiksowych – Asterixa i Obelixa, wiele osób doszukiwało się form plagiatu ze strony autora serii o średniowiecznych bohaterach.

Kim są tytułowi bohaterowie komiksu?

     Tytułowi Kajko i Kokosz to dwóch dzielnych średniowiecznych wojowników z drużyny księcia zwanego Mirmiłem. Kajko, niski lecz wielki duchem jest nieustraszonym wojownikiem, natomiast Kokosz który jest wielki ciałem, nie ma w sobie zbyt wiele odwagi oraz pomyślunku. Sama charakterystyka bohaterów już na pierwszy rzut oka przypomina francuskich Asterixa i Obelixa. Kajko jak i Kokosz, stanowiący główny element obrony słowiańskiej osady o nazwie Mirmiłów. Oboje stawiają czoła wielu przeciwnikom, którzy czyhają na tą osadę. Głównymi przeciwnikami, których możemy spotkać na kartach komiksu są czarnoksiężnicy, nadprzyrodzone potwory a także zwykli bandyci. Niejednokrotnie wojowniczy duet wpada w tarapaty, jednak z opresji wyciąga ich zaprzyjaźnione małżeństwo – Łamignat będący zbójem i jego żona, czarownica Jaga.

Czy obecnie jest możliwość zakupu komiksów o Kajko i Kokoszu?

Choć pierwsze części komiksu powstały w 1972 roku a kontynuację albumów wydawano do 1990 roku, do dnia dzisiejszego na aukcjach internetowych mamy możliwość znalezienia wielu zeszytów z przygodami dzielnych słowiańskich bohaterów. w 2003 roku jedno z wydawnictw postanowiło ponownie wydać wszystkie części komiksów, w związku z tym przygody Kajko i Kokosza ponownie trafiły na półki sklepów oraz księgarń. W 2016 roku inni autorzy, niejako składając hołd Januszowi Hirscie, postanowili stworzyć kontynuację serii pod tytułem “Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”. Dzięki temu starsi miłośnicy, pamiętający czasy pierwszych albumów mają możliwość przypomnieć sobie, jak dobrze bawili się czytając o przygodach bohaterów.

Może Ci się również spodoba