Józef Witczak


Józef Antoni Witczak, urodzony 29 lipca 1900 roku wJastrzębiu Dolnym, zmarł 6 września 1987 roku w Katowicach. Był on nie tylko prawnikiem, ale również aktywnym uczestnikiem wielu wydarzeń na polskiej scenie społeczno-politycznej. Witczak angażował się w ruch plebiscytowy, a także walczył w powstańcu śląskim, co podkreśla jego przywiązanie do sprawy narodowej.

Dzięki swojej pracy dla społeczności, zyskał uznanie jako poseł na Sejm Śląski w dwóch kadencjach – II oraz III. Jego działalność miała znaczący wpływ na życie polityczne regionu.

Życiorys

Urodziny Józefa Witczaka miały miejsce w Jastrzębiu Dolnym, które obecnie jest częścią Jastrzębia-Zdroju. Był on synem Mikołaja seniora, pochodzącego z Wielkopolski, oraz Niemki, Marii Anny von Adlersfeld. Józef miał czworo rodzeństwa, jednak w dorosłość weszli jedynie on sam oraz jego starszy brat Mikołaj junior.

Józef uczęszczał do gimnazjów w Rybniku i Wrocławiu, a następnie studiował na uniwersytecie w Monachium. W 1927 roku uzyskał dyplom naukowy ukończonych studiów prawniczych w Poznaniu.

W latach 1916–1917, w czasie I wojny światowej, służył jako żołnierz w wojsku pruskim. Wkrótce potem, w 1919 roku, zajął się działalnością liderującą w naczelnych władzach POW Górnego Śląska. W okresie międzywojennym był jednym z współwłaścicieli uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju. Działał aktywnie w Związku Powstańców Śląskich. W latach 1926–1931 miał miejsce w sądownictwie, po czym od 1 sierpnia 1931 roku prowadził biuro adwokackie w Katowicach.

Dzięki swym zasługom, był dwukrotnie posłem do Sejmu Śląskiego w II i III kadencji jako przedstawiciel NChZP. Kiedy wybuchła II wojna światowa, z obawą przed prześladowaniami ze strony niemieckiej, wspólnie z bratem, postanowił opuścić Polskę. W trakcie konfliktu wojennego trafił do 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, biorąc udział w ofensywie na froncie zachodnim, gdzie pełnił rolę kapitana audytora.

Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, powrócił do kraju. Józef Witczak był żonaty z Krystyną Witczak (1912–2008); oboje spoczywają w rodzinnym grobowcu znajdującym się na cmentarzu przy Sanktuarium Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju.

Ordery i odznaczenia

Józef Witczak został odznaczony wieloma ważnymi medalami i wyróżnieniami za swoje zasługi.

  • Krzyż Niepodległości, przyznany 19 grudnia 1933 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 27 listopada 1929 roku,
  • Krzyż Walecznych,
  • Śląski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi.

Przypisy

  1. To dzięki niemu powstał nasz Park Zdrojowy.... 20.08.2021 r. [dostęp 29.12.2021 r.]
  2. M.P. z 1933 r. nr 292, poz. 318 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  3. M.P. z 1929 r. nr 276, poz. 638 „za zasługi około przyłączenia Górnego Śląska do Polski i na polu pracy kulturalno-oświatowej”.

Oceń: Józef Witczak

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:21