Henryk Jan Goik, urodzony w 1941 roku w Jastrzębiu-Zdroju, był wybitną postacią w polskim świecie nauk prawnych. Zmarł 29 lipca 2024 roku, pozostawiając po sobie znaczący dorobek akademicki oraz społeczną spuściznę.
Był nie tylko doktorem habilitowanym nauk prawnych, ale także nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Śląskim oraz wielu innych uczelniach, gdzie kształcił przyszłych prawników. Jego specjalizacja w zakresie prawa cywilnego sprawiła, że zyskał uznanie w środowisku prawniczym.
W latach 1997–2001 pełnił również funkcję ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Laosie, co dodatkowo podkreśla jego wkład w rozwój polskiej dyplomacji oraz międzynarodowych relacji.
Życiorys
Henryk Goik zdobył pełne wykształcenie prawnicze na renomowanym Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1973, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jego rozprawa doktorska, napisana pod okiem Mieczysława Sośniaka, nosiła tytuł „Umowa przewozu towarów w transporcie lądowym jako typ umowy o świadczenie na rzecz osoby trzeciej” i koncentrowała się na zagadnieniach związanych z prawem prywatnym międzynarodowym oraz cywilnym.
W późniejszym okresie, w 1986 roku, na tym samym wydziale zdobył stopień doktora habilitowanego. Dalsza kariera akademicka przyniosła mu tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Śląskiego, gdzie miał znaczący wpływ na rozwój kształcenia prawniczego. W latach 2007–2011 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach, co podkreśliło jego zaangażowanie w edukację oraz zarządzanie instytucjami akademickimi.
Dodatkowo, Henryk Goik był nauczycielem akademickim w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, wnosząc wkład w rozwój programów kształcenia. W latach 1997–2001 miał zaszczyt być ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Laosie, co świadczy o jego aktywnym udziale w dyplomacji i relacjach międzynarodowych.
W 2010 roku zaangażował się również w polityczne sprawy kraju jako członek Śląskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, aktywnie uczestnicząc w życiu publicznym oraz politycznym.
Wybrane publikacje
Poniżej znajduje się zbiór wybranych publikacji autorstwa Henryka Goika, obejmujący różnorodne tematy i okresy czasowe.
- Chińskie przystanki (2015),
- Ślady w sercach i pamięci: Kenia, Zanzibar, Tanzania (2013),
- Biblijne zegary nad Oceanem Indyjskim (2011),
- Sekretna moc słów chłopca z Laosu (2011),
- Umowa najmu samochodu ciężarowego wraz z kierowcą (1985),
- Ubezpieczenie mienia jednostek gospodarki uspołecznionej w transporcie a odpowiedzialność przewoźnika (1979),
- Roszczenia regresowe w stosunkach między Przedsiębiorstwem Spedycji Krajowej a Polskimi Kolejami Państwowymi i Państwową Komunikacją Samochodową (1976),
- Umowa przewozu przesyłek w transporcie lądowym jako rodzaj umowy o świadczenie na rzecz osoby trzeciej (1975).
Przypisy
- MSN [online], www.msn.com [dostęp 02.08.2024 r.]
- Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 26.11.2017 r.]
- Wystawa o Laosie i spotkanie z ambasadorem. naszemiasto.pl, 13.03.2013 r. [dostęp 19.09.2017 r.]
- Śląski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego. jaroslawkaczynski.info, 01.06.2010 r. [dostęp 19.09.2017 r.]
- a b Goik, Henryk (1941- ). bn.org.pl. [dostęp 19.09.2017 r.]
- Dr hab. Henryk Jan Goik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.09.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Urszula Wybraniec-Skardowska | Damian Bęben | Feliks Michalski | Stanisław Tkocz (duchowny) | Ludwik Piechoczek | Józef Witczak | Tymoteusz Tabor | Alojzy SitekOceń: Henryk Goik