Ludwik Zygmunt Piechoczek, ur. 13 kwietnia 1889 roku w Jastrzębiu Górnym, a zmarły 8 stycznia 1941 roku w Auschwitz-Birkenau, był osobą niezwykle istotną w kontekście polskiego ruchu niepodległościowego i plebiscytowego. Był wybitnym działaczem i politykiem, który odegrał kluczową rolę w walce o polskie prawa na Śląsku.
W trakcie swojego życia, Piechoczek był również powstańcem śląskim, co świadczy o jego zaangażowaniu w walkę o wolność. Za swoje zasługi został uhonorowany odznaczeniem Orderu Virtuti Militari. Dodatkowo, w latach 1919-1939 pełnił funkcję posła na Sejm IV kadencji w II Rzeczypospolitej z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, co podkreśla jego znaczenie jako polityka wpływowego w swojej epoce.
Piechoczek był również członkiem Sejmu Śląskiego w jego drugiej i trzeciej kadencji, co tylko potwierdza jego rolę jako ważnego reprezentanta interesów Śląska w polskim parlamencie. Jego życie i działalność pozostają wzorem oddania i patriotyzmu dla kolejnych pokoleń.
Życiorys
Ludwik Piechoczek przyszedł na świat 13 kwietnia 1889 roku w Jastrzębiu Górnym, w rodzinie Jana oraz Jadwigi z Tymanów. Po ukończeniu ośmiu klas szkoły ludowej rozpoczął pracę jako dozorca w kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, aktywnie uczestnicząc w lokalnych organizacjach kulturalno-oświatowych. W wieku młodzieńczym stał się członkiem ruchu „Eleusis”, do którego zachęcił go Maksymilian Basista. W latach 1911–1913 odbył obowiązkową służbę wojskową w armii niemieckiej, gdzie wstąpił do pułku grenadierów Gwardii w Berlinie.
W 1914 roku, po rozpoczęciu działań wojennych, został ponownie zmobilizowany do macierzystego pułku. W czasie I wojny światowej walczył na froncie zachodnim, biorąc udział w bitwach m.in. nad rzeką Marną i pod Sommą. Podczas jednego z starć został ciężko ranny w prawą nogę, a w listopadzie 1917 roku został zwolniony z wojska z powodu niezdolności do służby.
Po zakończeniu konfliktu Ludwik Piechoczek zaangażował się w tworzenie Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie rybnickim, gdzie objął stanowisko komendanta. Jego działalność obejmowała również udział w trzech powstaniach śląskich. W trakcie dwóch pierwszych pełnił rolę dowódcy II batalionu 2 pułku strzelców rybnickich, natomiast w III powstaniu znajdował się w dowództwie Grupy „Południe”. W szczególności wyróżnił się w bitwie pod Olzą, gdzie zorganizował rozproszone jednostki powstańcze i poprowadził je do zwycięskiego kontrataku.
17 maja 1921 roku został mianowany podporucznikiem w piechocie. W czasie plebiscytu aktywnie angażował się w kampanię plebiscytową, organizując wiece narodowe oraz pełniąc funkcję zastępcy komisarza plebiscytowego. Po trzecim powstaniu objął przewodniczenie komisji ds. likwidacyjnych.
W 1924 roku został prezesem Zarządu Powiatowego Związku Powstańców Śląskich, pełniąc tę funkcję nieprzerwanie aż do 1939 roku. Był także przewodniczącym Rady Okręgowej Związku Związków Zawodowych w Katowicach oraz wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Górniczego. Zasiadał w Sejmie Śląskim jako poseł II i III kadencji oraz był przedstawicielem na IV kadencję Sejmu Rzeczypospolitej w latach 1935–1938. Był aktywnym członkiem Narodowo-Chrześcijańskiego Stronnictwa Pracy i Obozu Zjednoczenia Narodowego. W 1934 roku wydał broszurę pt. „Powiat rybnicki w czasie powstań śląskich” w Rybniku.
Przed wybuchem II wojny światowej współpracował z Wojskiem Polskim oraz Strażą Graniczną przy organizacji Obrony Narodowej w powiecie rybnickim i wodzisławskim, a także kierował manifestacją antyhitlerowską. W dniu wybuchu wojny udał się na wschód, ale powrócił późną jesienią do Jastrzębia, gdzie zatrzymał się u swojej siostry. Tam, 22 października 1940 roku, został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do aresztu w Rybniku, a następnie 8 grudnia 1940 roku do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął 8 stycznia 1941 roku.
Ludwik Piechoczek ożenił się w 1918 roku z Jadwigą z domu Mur, z którą miał troje dzieci: Wandę (ur. 13 maja 1919), Jolantę (ur. 1920) oraz Stanisława (1921–1943). W lipcu 2004 roku Prezydium Sejmu RP IV kadencji postanowiło upamiętnić posłów, ofiary II wojny i okupacji, poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej w głównym hallu gmachu sejmowego, na której widnieje również nazwisko Ludwika Piechoczka.
Na koniec 2022 roku część Al. Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju została przemianowana na Al. Ludwika Piechoczka, co było związane z nowo powstałym rondem w ciągu tej ulicy.
Ordery i odznaczenia
W ciągu swojej kariery, Ludwik Piechoczek został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które podkreślają jego zasługi i wkład w historię Polski. Oto niektóre z najwybitniejszych odznaczeń, które otrzymał:
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 7879 – 1922,
- Krzyż Niepodległości – 6 czerwca 1931 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 27 listopada 1929 „za zasługi około przyłączenia Górnego Śląska do Państwa Polskiego”,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi nr 1881 – 11 stycznia 1928 „za zasługi dla sprawy przyłączenia Górnego Śląska do Państwa Polskiego”,
- Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi.
Każde z tych odznaczeń jest symbolem oddania oraz poświęcenia, jakie Ludwik Piechoczek złożył dla ojczyzny w trudnych chwilach jej historii.
Przypisy
- Katalogi i bazy: Parlamentarzyści polscy: Piechoczek Ludwik Zygmunt (1889–1941). Biblioteka Sejmowa. [dostęp 17.06.2023 r.]
- Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”. Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. [dostęp 17.06.2023 r.]
- Rondo Powstań Śląskich i aleja Ludwika Piechoczka [online], www.jastrzebie.pl, 25.10.2022 r. [dostęp 20.05.2023 r.]
- Dz. Pers. MSWojsk. Nr 21 z 28.05.1921 r., s. 998, jako Zygmunt Piechaczek.
- M.P. z 1929 r. nr 274, poz. 630, jako Ludwik Piechaczek.
- M.P. z 1928 r. nr 9, poz. 8.
- M.P. z 1931 r. nr 132, poz. 199.
- Mazur 2011, s. 11.
- Mazur 2011, s. 12.
- Mazur 2011, s. 13.
- Mazur 2011, s. 14.
- Kolekcja, s. 1.
- Kolekcja, s. 2.
- Kolekcja, s. 3.
- Kolekcja, s. 4.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Józef Witczak | Tymoteusz Tabor | Alojzy Sitek | Henryk Goik | Urszula Wybraniec-Skardowska | Damian Bęben | Feliks Michalski | Stanisław Tkocz (duchowny)Oceń: Ludwik Piechoczek