Stanisław Tkocz, uznany polski duchowny katolicki, przyszedł na świat 31 lipca 1931 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Po długim życiu pełnym poświęcenia dla Kościoła i wspólnoty lokalnej, zmarł 13 listopada 2003 roku w Katowicach.
W trakcie swojej działalności, Tkocz piastował wiele istotnych ról, w tym stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, które zajmował przez niemal trzy dekady, od 1974 do 2003 roku. Jego wpływ na polską prasę katolicką oraz zaangażowanie w sprawy społeczne są nie do przecenienia.
Biogram
Urodziny Stanisława Tkocza miały miejsce w rodzinie silnie związanej z nauczaniem, z rodzicami, którzy walczyli w powstaniach śląskich. Jego ojciec, Józef, pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej, natomiast matka, Wiktoria, znana z domu Mazur, była żołnierzem Armii Krajowej. W okresie okupacyjnym, młody Stanisław uczył się w niemieckiej szkole, jednak po wojnie zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku.
W 1951 roku, rozpoczął swoje studia dziennikarskie na wydziale filozoficzno-społecznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie trwały one jednak długo, gdyż w 1952 roku postanowił przerwać naukę i wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Dnia 14 sierpnia 1957 r. z radością przyjął święcenia kapłańskie, a po ich uzyskaniu rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, gdzie pracował przez trzy lata, od 1957 do 1960 roku.
W kolejnych latach, Stanisław Tkocz pełnił ważne funkcje kościelne, zdobywając cenne doświadczenie. W latach 1960–1968 był notariuszem w Kurii Diecezjalnej w Katowicach, a następnie kanclerzem tejże kurii od 1968 do 1974 roku. Jego działalność medialna zastała ukierunkowana na pracę redakcyjną, gdyż w latach 1974–2003 sprawował rolę redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, przyczyniając się do przekształcenia go w istotne ogólnopolskie czasopismo, które skierowane było do czytelnika poszukującego ambitnej publicystyki kulturalnej i społecznej.
W dalszym ciągu rozwijał swoje umiejętności w zakresie mediów, pełniąc również funkcję referenta prasowego w Kurii Metropolitalnej w Katowicach od 1982 do 2000 roku. Od 1987 roku aktywnie uczył jako wykładowca środków społecznego przekazu w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Na uwagę zasługuje także fakt, że w 1989 roku wspierał powstanie Związku Górnośląskiego, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy lokalne i regionalne.
Stanisław Tkocz zmarł 13 listopada 2003 roku w katowickim szpitalu. Jego życie, po pełne zaangażowania w sprawy duchowe i społeczne, znalazło swój finał w miejscu ostatniego spoczynku – na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach.
Odznaczenia i nagrody
Stanisław Tkocz, znany jako duchowny oraz aktywny uczestnik życia społecznego, otrzymał wiele znaczących wyróżnień w trakcie swojej kariery. Jego osiągnięcia obejmują różnorodne nagrody, które poświadczają jego zaangażowanie oraz wpływ na środowisko.
- Nagroda im. Bolesława Prusa, przyznana przez podziemne struktury Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 1986 roku,
- Nagroda im. Karola Miarki z 1990 roku,
- Platynowy Laur, który otrzymał od Regionalnych Izb Gospodarczych Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Opola w 1996 roku,
- Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia, przyznana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział Śląski w 1998 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który zdobył w 1999 roku,
- Nagroda „Lux ex Silesia” z tego samego roku.
Te liczne odznaczenia świadczą o jego nieustannym dążeniu do wspierania lokalnej społeczności oraz wartości, które niesie z sobą duchowość i działalność społeczna.
Przypisy
- Andrzej Grajewski. Wizjoner i menadżer. „Gość Niedzielny”. 30.07.2023 r. s. 40-41. ISSN 0137-7604.
- Przemysław Kucharczak: 15 lat temu zmarł ks. Stanisław Tkocz. [w:] wiara.pl [on-line]. Instytut Gość Media, 13.11.2018 r. [dostęp 03.08.2020 r.]
- Z historii Związku Górnośląskiego | Związek Górnośląski [online], zgpiekary.pl [dostęp 29.10.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Ludwik Piechoczek | Józef Witczak | Tymoteusz Tabor | Alojzy Sitek | Henryk Goik | Urszula Wybraniec-Skardowska | Damian Bęben | Feliks MichalskiOceń: Stanisław Tkocz (duchowny)