Jastrzębie Dolne


Jastrzębie Dolne to interesująca dzielnica miasta Jastrzębie-Zdrój, która stanowi istotną część tej malowniczej miejscowości. Obszar ten obejmuje terytoria kilku osiedli samorządowych, które funkcjonują na jego terenie.

W skład Jastrzębia Dolnego wchodzi Przyjaźń, urokliwe osiedle, które cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów. Dodatkowo, w granicach tej dzielnicy znajdują się również tereny Bogoczowca oraz częściowo Jastrzębie Górne i Dolne oraz Zdrój, które są znane z przepięknych krajobrazów i bogatej infrastruktury.

Warto zwrócić uwagę na Zdrój, który przyciąga wielu gości swoimi uzdrowiskowymi właściwościami oraz licznymi atrakcjami. Region ten stanowi doskonałe miejsce zarówno do zamieszkania, jak i do rekreacji na świeżym powietrzu.

Historia

Jastrzębie Dolne było po raz pierwszy wzmiankowane jako niezależna wieś, która została założona na podstawie niemieckiego prawa i nosiła nazwę Hermannsdorf. W okresie średniowiecza miejscowość ta była częścią Wodzisławskiego Państwa Stanowego, a po zakończeniu działań wojennych we wrześniu 1945 roku, aż do roku 1975, podlegała administracyjnie powiatowi wodzisławskiemu.

W drugiej połowie XIX wieku na terenie Jastrzębia Dolnego zbudowano uzdrowisko, co znacząco przyczyniło się do rozwoju tej miejscowości. W wyniku tego procesu powstała dzielnica Zdrój, która w latach 20. XX wieku uzyskała status samodzielnej gminy.

1 sierpnia 1924 roku, na podstawie części obszaru dworskiego Jastrzębia Dolnego, utworzono gminę Jastrzębie-Zdrój, w skład której weszło wspomniane uzdrowisko. Po roku 1946, pozostała część Jastrzębia Dolnego stała się jedną z gromad gminy Jastrzębie Zdrój.

W 1954 roku Jastrzębie Dolne zostało włączone do gromady Jastrzębie-Zdrój w powiecie wodzisławskim. W następstwie tych zmian, Jastrzębie Dolne stało się integralną częścią Jastrzębia-Zdroju od 1 stycznia 1956 roku, kiedy to gmina Jastrzębie-Zdrój została przekształcona w osiedle. Z kolei 30 czerwca 1963 roku osiedle Jastrzębie-Zdrój uzyskało prawa miejskie.

Zabudowa

Na terenie Jastrzębich Dolnych można znaleźć cenny zabytek w postaci drewnianego kościoła z XVII wieku, który został przeniesiony z Wodzisławia Śląskiego – Jedłownika w roku 1974.

Warto również wspomnieć o historycznej Kopalni Węgla Kamiennego Jas-Mos, znanej wcześniej jako KWK „Jastrzębie”, która została oddana do użytku w 1962 roku.

Przypisy

  1. Uchwała (...) w sprawie przyjęcia Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Jastrzębie-Zdrój na lata 2021-2024, Zarys historii obszaru gminy [online], Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego, 02.12.2021 r. [dostęp 15.10.2024 r.]
  2. M. Furmanek, S. Kulpa, Zamek wodzisławski i jego właściciele, Wodzisław Śląski 2003.
  3. Utowrzenie gminy Jastrzębie-Zdrój (sierpień 1924 rok), 2019 [dostęp 30.11.2019 r.].
  4. Dz.U. z 1963 r. nr 23, poz. 132
  5. Dz.U. z 1955 r. nr 45, poz. 299

Oceń: Jastrzębie Dolne

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:11