Kościół Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju


Kościół Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju jest niezwykle cennym zabytkiem architektonicznym, który odzwierciedla bogactwo stylów barokowego i klasycystycznego. Obiekt ten, wzniesiony w latach 1796-1801, znajduje się w malowniczej miejscowości Jastrzębie-Zdrój, a dokładniej w sołectwie Szerowa.

Kościół emanuje historycznym klimatem oraz jest istotnym punktem w krajobrazie kulturalnym regionu. Jego orientowana konstrukcja oraz starannie zaprojektowany wystrój przyciągają zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców, tworząc miejsce spotkań i modlitwy.

Historia i opis

Kościół Wszystkich Świętych, który przetrwał wiele lat, został zbudowany na fundamentach drewnianej budowli, istniejącej wcześniej. Przygotowania do budowy murowanej świątyni rozpoczęły się w kwietniu 1796 roku, kiedy to dokonano wykopów fundamentów. Uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego miało miejsce 21 kwietnia tego samego roku, a ceremonii przewodniczył inwestor budowy, ksiądz Ignacy Alojzy Skrzyszowski.

Cała konstrukcja została zrealizowana w ciągu trzech lat przez mistrza murarskiego Andreasa Langera z Braciszowa, przy współpracy z dziesięcioma pomocnikami. W rezultacie w 1801 roku powstała murowana budowla, która, mimo iż była jeszcze nieukończona, została wkrótce potem poświęcona, na co trzeba było poczekać jeszcze dwa lata.

Wiosenna pora 1942 roku przyniosła tragiczne wydarzenia, kiedy to żołnierze niemieccy usunęli wszystkie dzwony z kościoła, w tym cenny dzwon Ósmej Godziny z 1520 roku. Ten historyczny dzwon został początkowo przewieziony do Pszczyny, a następnie trafił do Hamburga, gdzie miał zostać przetopiony na cele militarne. Zniszczenie zakładów w wyniku alianckich nalotów uratowało jednak dzwon przed ostatecznym zniszczeniem. Po zakończeniu wojny ustalono, że dzwon, który przetrwał, bił w kaplicy Leonarda w niemieckim Güglingen.

W 2006 roku powołano Komitet dla Odzyskania Dzwonu, który rozpoczął korespondencję z niemiecką parafią. Po długich staraniach, w końcu 16 listopada 2012 roku, po 70 latach, odzyskany dzwon został powrócony do kościoła w Szerokiej.

Nawa kościoła ma formę prostokątną, zaś prezbiterium jest nieco węższe i kończy się apsydą. W zachodniej części znajduje się wieża, która wieńczy cebulasty hełm oraz ośmioboczna latarnia. Dach budynku jest dwuspadowy. Wnętrze świątyni zachowało wiele wartościowych elementów, w tym drzwi klepkowe z antabami, zamkami i okuciami datowane na 1800 rok, ambonę z pelikanem — symbolem Chrystusa, a także późnobarokowy ołtarz główny z 1810 roku oraz obraz przedstawiający Wszystkich Świętych z Trójcą Świętą. Na chórze umieszczono organy, które zostały ufundowane przez Wawrzyńca Stencla w 1785 roku, a ich wykonawcą był organomistrz Antoni Staudinger.

Otaczający budynek murowany parkan mieści cztery stacje Drogi Krzyżowej, a w jegośród bramy cmentarnej umieszczono napis w języku polskim: „Tu jest Dom Boży i brama niebieska”. Obok bramy znajduje się kamienny krzyż, który został ufundowany przez gminę szerocką w 1855 roku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. pww: Zagrabiony dzwon jest już w Szerokiej. [w:] TuJastrzębie.pl [on-line]. 19.11.2012 r. [dostęp 25.09.2013 r.]
  3. Grundriss eines Lexikons bildender Künstler und Kunsthandwerker in Oberschlesien von den Anfängen bis zur Mitte des 19. Jahrhunderts. [Bd.] 1 Walter Krause, 1933, s. 61.

Oceń: Kościół Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:25