Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jastrzębiu-Zdroju


Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jastrzębiu-Zdroju to rzymskokatolicka świątynia, będąca integralną częścią ruptawskiej parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, która wchodzi w skład dekanatu Jastrzębie-Zdrój archidiecezji katowickiej. Położona jest w Ruptawie, będącym sołectwem Jastrzębia-Zdroju.

Świątynia, zaprojektowana przez uznanego architekta Karola Tchórzewskiego, charakteryzuje się unikalnym wystrojem wnętrza, który w znacznym stopniu zrealizował Henryk Burzec, uczeń znanego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Ważnym momentem w historii tej świątyni było zaangażowanie ówczesnego proboszcza, księdza Emanuela Płonki, który w 1946 roku podjął decyzję o nieprzyjęciu parafii w Katowicach-Załężu i skoncentrowaniu wysiłków na budowie nowego kościoła w Ruptawie.

W 1947 roku powołano Komitet Budowy Katolickiego Kościoła w Ruptawie, w skład którego weszło 31 osób, a na jego czele stanęli Franciszek Czyż, Alojzy Zdziebło i Paweł Mazur. Uroczyste poświęcenie świątyni miało miejsce 28 sierpnia 1949 roku, w dniu odpustu, kiedy to biskup Stanisław Adamski, mający wątpliwości co do terminowości zakończenia prac budowlanych, wizytował parafię. Parafianie jednakże z wielkim zapałem przystąpili do intensywnych prac, co umożliwiło im zakończenie budowy w wyznaczonym czasie.

Kościół został dedykowany Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny i obecnie figuruje w gminnej ewidencji zabytków miasta Jastrzębie-Zdrój, podkreślając znaczenie tego miejsca dla lokalnej społeczności oraz dla historii regionu.

Przypisy

  1. Historia naszego kościoła. Parafia Niepokalanego Serca NMP - Jastrzębie-Zdrój. [dostęp 21.05.2018 r.]
  2. Uchwała nr XXI.149.2017 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 26.10.2017 r. w sprawie przyjęcia „Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Jastrzębie-Zdrój na lata 2017-2020”. Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego. [dostęp 21.05.2018 r.]

Oceń: Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jastrzębiu-Zdroju

Średnia ocena:5 Liczba ocen:13