Borynia (Jastrzębie-Zdrój)


Borynia, znana również jako Borin, to jedna z dzielnic miasta Jastrzębie-Zdrój, położona w malowniczym województwie śląskim. Dawniej funkcjonowała jako samodzielna wieś, która została włączona do Jastrzębia-Zdroju w 1975 roku. Obecnie Borynia stanowi jednostkę pomocniczą w formie sołectwa, obejmującą powierzchnię wynoszącą 822,92 ha.

Jest to obszar bogaty w historię i zabytki. W sercu Boryni można znaleźć Kopalnię Węgla Kamiennego Borynia, która jest niezwykle ważnym punktem przemysłowym, usytuowanym w sąsiednim sołectwie Szeroka. Dodatkowo, warto wspomnieć o zabytkowym zespole pałacowym, który zawiera klasycystyczny pałac oraz park pochodzący z XVIII wieku.

W sołectwie Borynia znajdują się również instytucje edukacyjne, takie jak Zespół Szkół nr 8 im. Ziemi Śląskiej, znany jako Szkoła Podstawowa nr 14. Ponadto, mieszkańcy Boryni mogą korzystać z religijnej opieki w ramach parafii pw. Matki Bożej Piekarskiej, która obejmuje swoim zasięgiem zarówno Borynię, jak i Skrzeczkowice.

Geograficznie, Borynia graniczy z innymi miejscowościami, co dodaje jej uroku. Na północy ustępuje miejsca Skrzeczkowicom oraz miastu Żory, na południu ogranicza ją Szeroka, zaś na zachodzie sąsiaduje z gminą Świerklany w powiecie rybnickim. Natomiast na wschodzie z granicami gminy Pawłowice, w powiecie pszczyńskim.

Nazwa

Nazwa sołectwa, z uwagi na swoje korzenie, może być interpretowana na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim, możliwe jest odczytanie jej od słowa „bór”, które odnosi się do lasów. Alternatywnie, w kontekście historycznym, słowo to może również pochodzić od staropolskiego „bor”, co oznacza walkę. Inną opcją jest interpretacja związana z imieniem „Borysław”.

W interesującym dokumencie, którym jest Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego z okresu biskupa Henryka z Wierzbna, stworzona w latach 1295-1305, miejscowość ta została wymieniona w gronie wsi sąsiadujących z Żorami i Wodzisławiem. Otrzymuje tam zlatynizowaną formę nazwę „Borina”, co sugeruje, że „nawet Borynia powinna płacić dziesięcinę z 39 łanów”.

Inny ważny dokument, datowany na 20 maja 1354 roku, również potwierdza istnienie tej wsi. W owym czasie Borynia była nazywana Wojciechowem. W odniesieniu do transakcji, którą zrealizował książę Mikołaj, mówi się: „Um 20 Mai 1354 gab er seine Zustimmung, als Herzog Nicolaus dem Stefan von Raschütz das herzogliche Recht in Raschütz und Borin, das auch Woitcesdorf heiβ, für 60 Mark verkaufte […]”. Oznacza to, że książę Mikołaj zbył Mikołajowi z Raszczyc za 60 marek prawa do Raszczyc oraz Boryni, która nazywana była również Wojciechowem. To niemieckie określenie, które literalnie znaczy „Wieś Wójta”, już później się nie powtórzyło.

Ponadto, w dokumencie z 27 czerwca 1427 roku pojawia się podział na Borynię Górną i Dolną, co jest doskonałym dowodem na rozwój struktury administracyjnej tej miejscowości. Wspólne odniesienia głoszą: „Helena und ihre Söhne verliehen zu Pleβ am 27 Juni 1427 dem Johann Raschütz Ober und Nieder Borin ersteres in Land […]”. Tak zatem Helena i jej synowie nadali Janowi z Raszczyc prawa do zarządzania Górną i Dolną Borynią.

Przynależność administracyjna

Przez długi czas dzieje Boryni były związane z przynależnością do różnych jednostek administracyjnych. Wieś była częścią powiatu pszczyńskiego do roku 1954, a następnie przeszła pod administrację powiatu rybnickiego. W przedziale czasowym między 1945 a 1954 rokiem Borynia leżała w obrębie gminy Pawłowice.

W ciągu kolejnych lat, od 1954 do 1973 roku, miejscowość stała się siedzibą gromady Borynia. Później, aż do 1975 roku, przynależała do gminy Szeroka. W 1975 roku, w ramach reorganizacji administracyjnej, Borynia została włączona do miasta Jastrzębie-Zdrój.

Warto również zauważyć, że do 1954 roku do Boryni należał przysiółek Lasoki, który obecnie już znajduje się w granicach miasta Żory.

Podział administracyjny

W ramach sołectwa zidentyfikowane są różne jednostki osadnicze, które tworzą jego strukturę.

Należą do nich:

  • Przysiółek Abisynia, który powstał w latach trzydziestych XX wieku,
  • Gliniok,
  • Kolonia Borynia, która została założona w okresie kolonizacji fryderycjańskiej na koniec XVIII wieku i przez wiele lat funkcjonowała jako Rudolfsort, będąc niezależną gminą aż do 1894 roku,
  • Krzyżowice.

Przypisy

  1. Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 7 (ISSN 2080-3737)
  2. H. Markgraf, J.W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13.12.2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. Projekt Turysta Ziemi Rybnickiej. [dostęp 29.05.2019 r.]
  5. Sołectwa i osiedla. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój. [dostęp 03.08.2020 r.]
  6. Uchwała Nr XLII/1036/2002 Rady Miasta Jastrzębie Zdrój z dnia 25.05.2002 r. ws. utworzenia jednostek pomocniczych (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2002 r. Nr 37 poz. 1326)
  7. Białecka 2001, s. 5.
  8. Białecka 2001, s. 10-11.

Oceń: Borynia (Jastrzębie-Zdrój)

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:22