Boża Góra (Jastrzębie-Zdrój)


Boża Góra, znana także jako Góra Oliwna (niem. Bojsa Gürra), jest wyjątkowym przysiółkiem w obrębie miasta Jastrzębie-Zdrój. Umiejscowiona jest pomiędzy ulicami Boża Góra Prawa oraz Boża Góra Lewa.

W tym malowniczym rejonie znajduje się wzniesienie, które jest ozdobione pomnikiem upamiętniającym ofiary bitwy o Bożą Górę oraz mieszkańców osiedla Bogoczowiec. Ważnym punktem geograficznym jest także bliskie sąsiedztwo z wsią Mszana, która do 1975 roku obejmowała całe tereny Bożej Góry, z których obecnie pozostała jedynie niewielka część.

Od 1975 roku, znacząca część Bożej Góry została włączona do granic administracyjnych miasta Jastrzębie-Zdrój, co sprawia, że jej historia jest mocno związana z rozwojem tej aglomeracji.

Nazwa

W latynoskiej księdze o nazwie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, spisanej w latach 1290-1305, Boża Góra została uwzględniona w zestawieniu wsi zlokalizowanych w rejonach Żor oraz Wodzisławia. Wspomniane wsie, określane jako „ville circa Zary et Wladislaviam”, miały obowiązek płacenia dziesięciny biskupstwu wrocławskiemu zgodnie z polskim prawem, co zostało udokumentowane w fragmencie: „Item in Bozagora sive Monte oliveti solvitur decima more polonico, valet VɈ marcam”. Oznacza to, że Boża Góra zobowiązana była do płacenia dziesięciny w wysokości 5,5 grzywny.

W okresie średniowiecza, to miejsce znane było również jako Góra Oliwna (Monte Oliveti) i prawdopodobnie było to miejsce kultu, które przyciągało wiernych oddających cześć Bogu. Nazwa tego miejsca jest ściśle powiązana z jego religijnym znaczeniem i kultem, co potwierdza jego historyczne dziedzictwo.

Historia

W średniowieczu Boża Góra, analogicznie do pobliskiej Mszany, była najpierw częścią księstwa raciborskiego. Z kolei od XVI wieku weszła w skład Wodzisławskiego Państwa Stanowego. Do roku 1975 ta miejscowość była integralną częścią obszaru Bożej Góry, który przynależał do wsi Mszana, znajdującej się w gminie Mszana w powiecie wodzisławskim.

Obszar ten historycznie usytuowany jest na Górnym Śląsku, na ziemi wodzisławskiej.

Przypisy

  1. Piotr Hojka: O początkach Wodzisławia Ślaskiego. Racibórz: Wydawnictwo Nowiny, 2023 r., s. 48.
  2. a b Janusz Lubszczyk, Pierwsze pisane wzmianki o ziemi jastrzębskiej, „Biuletyn Galerii Historii Miasta” nr 1 (27) z marca 2013 r., s. 7–8.
  3. Franz Henke, Kronika czyli opis topograficzno-historyczno-statystyczny miasta i wolnego mniejszego państwa stanowego Wodzisław na Górnym Śląsku, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, Wodzisław Śląski 2001 r., s. 142.
  4. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online; H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae” t.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, Breslau 1889 r.

Oceń: Boża Góra (Jastrzębie-Zdrój)

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:21