Osiedla Jastrzębie Górne i Dolne, niegdyś znane jako Pszczyńska, stanowią samorządową część miasta Jastrzębie-Zdrój. To obszar, który charakteryzuje się zabudową willową oraz rolniczą, obejmujący istotne części miasta, w tym zarówno Jastrzębie Górne, jak i Jastrzębie Dolne.
Warto zaznaczyć, że według danych z 2019 roku, ilość mieszkańców osiedla wynosiła 4634, co potwierdza jego dynamiczny rozwój. Całkowity obszar osiedla wynosi 860,20 ha, co czyni go największym pod względem powierzchni w całym mieście.
Granice administracyjne osiedla wyznaczają zabudowania jedno- i wielorodzinne, które pochodzą z dawnej wsi Jastrzębie Górne, w której znajduje się znaczna większość tego terenu, oraz z Jastrzębia Dolnego, którego niewielki fragment również jest włączony w granice osiedla. Jednak większość historycznego obszaru Jastrzębia Dolnego znajduje się obecnie w granicach Osiedla Przyjaźń, a więc i to warto wziąć pod uwagę przy analizie tej lokalizacji.
Osiedle sąsiaduje z wieloma innymi interesującymi jednostkami. Od północy graniczy z sołectwem Szeroka, Osiedlem Zofiówka oraz gminą Mszana w powiecie wodzisławskim, która sąsiaduje z wsią Gogołowa. Od zachodu osiedle ogranicza Osiedle Przyjaźń. Natomiast od strony południowej przylega do osiedli Zdrój, Staszica, Morcinka, Barbary, a także sołectwa Bzie. Od wschodu osiedle graniczy z gminą Pawłowice, w której znajdują się wsie Krzyżowice oraz Pniówek.
Historia
Jastrzębie Dolne to miejscowość, która po raz pierwszy została wymieniona w źródłach historycznych jako samodzielna wieś, posiadająca nadane prawa niemieckie. W średniowieczu znajdowała się w granicach Wodzisławskiego Państwa Stanowego, a następnie, w okresie po II wojnie światowej, aż do 1975 roku, była częścią powiatu wodzisławskiego.
W 2002 roku dokonano utworzenia obecnej jednostki pomocniczej, co stanowi ważny krok w kierunku zorganizowania administracji lokalnej. Z kolei w 2010 roku zmieniono dotychczasową nazwę osiedla z Pszczyńska na Jastrzębie Górne i Dolne, co podkreśliło tożsamość miejscowości oraz jej przynależność do regionu.
Zabudowa
W sercu osiedla można odnaleźć barokowo-klasycystyczny kościół parafialny św. Katarzyny, który został wzniesiony w 1825 roku. Ten świątynia powstała w miejscu starego, drewnianego kościoła, który niestety uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Warto zauważyć, że w tym historycznym miejscu przetrwał cenny obraz Opatrzności Bożej z 1764 roku.
Tuż obok kościoła można zobaczyć klasycystyczną kaplicę grobową, której początki sięgają XIX wieku. Stanowi ona doskonały przykład architektury tamtego okresu, harmonijnie współgrając z otoczeniem.
Na cmentarzu przylegającym do kościoła znajduje się mogła oraz pomnik pięciu powstańców śląskich, które są symbolem pamięci o heroicznych czynach mieszkańców regionu. Przed główną bramą umieszczono pomnik oraz tablicę poświęcone 34 więźniom oświęcimskim, którzy tragicznie zginęli podczas ewakuacji obozu w 1945 roku, co miało miejsce w trakcie marszu śmierci.
Wspólnoty religijne
W regionie Jastrzębie Górne oraz Dolne możemy dostrzec różnorodność wspólnot religijnych, które odgrywają istotną rolę w życiu lokalnych mieszkańców. Wspólnoty te nie tylko kształtują duchowość, ale także wspierają wzajemne relacje między członkami. Oto niektóre z nich:
- Kościół Adwentystów Dnia Siódmego,
- Kościół rzymskokatolicki, parafia pw. NMP Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej,
- Kościół rzymskokatolicki, parafia pw. św. Katarzyny,
- Zbór Ewangelii Łaski.
Przysiółki
Na obszarze, który w obecnych czasach wchodzi w skład osiedla, zlokalizowane są następujące przysiółki:
- Dębina,
- Dubielec,
- Jastrzębie Dolne,
- Jastrzębie Górne,
- Pochwacie.
Przypisy
- Sołectwa i osiedla - Oficjalna strona miasta Jastrzębie-Zdrój [online], jastrzebie.pl [dostęp 07.02.2022 r.]
- Uchwała Nr LV/697/2010 Rady Miasta Jastrzębie Zdrój z dnia 29.04.2010 r. zmieniająca (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2010 r. Nr 114 poz. 1829)
- Uchwała Nr XLII/1036/2002 Rady Miasta Jastrzębie Zdrój z dnia 25.05.2002 r. ws. utworzenia jednostek pomocniczych (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2002 r. Nr 37 poz. 1326)
- Sołectwa i osiedla. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój. [dostęp 03.08.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Przyjaźń (Jastrzębie-Zdrój) | Biadoszek | Jastrzębie Górne (Jastrzębie-Zdrój) | Osiedle 1000-lecia Szeroka | Osiedle Staszica (Jastrzębie-Zdrój) | Bzie | Bzie Zameckie | Zdrój (Jastrzębie-Zdrój) | Zofiówka (Jastrzębie-Zdrój) | Osiedle Arki Bożka (Jastrzębie-Zdrój) | Jastrzębie Dolne | Ruptawiec | Ruptawa i Cisówka | Złote Łany (Jastrzębie-Zdrój) | Mazurowiec | Bogoczowiec | Osiedle Barbary (Jastrzębie-Zdrój) | Osiedle Chrobrego (Jastrzębie-Zdrój)Oceń: Jastrzębie Górne i Dolne