Handel ludźmi to poważne zagrożenie, które wciąż pozostaje aktualnym problemem, pomimo licznych działań podejmowanych w celu jego zwalczania. Obecnie zjawisko to, dotyczące współczesnego niewolnictwa, przybrało na sile, a identyfikacja sprawców bywa wyjątkowo trudna. Z troski o bezpieczeństwo mieszkańców, przedstawiciele policji przypominają, jak unikać niebezpieczeństw związanych z pracą za granicą.
Polska, ze względu na korzystne warunki ekonomiczne oraz strategiczne położenie, stała się zarówno krajem tranzytowym, jak i miejscem docelowym dla ofiar tego procederu. Wiele osób, pragnąc poprawić swoją sytuację życiową, podejmuje decyzję o wyjeździe za granicę, często nie zdając sobie sprawy z czyhających na nie zagrożeń. Dlatego starszy aspirant Szymon Czysz z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wziął udział w programie telewizyjnym, by ostrzec przed różnymi ryzykami związanymi z handlem ludźmi.
Aby ograniczyć ryzyko stania się ofiarą, zaleca się podjęcie kilku podstawowych kroków przed wyjazdem do pracy, w trakcie podróży oraz podczas pobytu za granicą. Należy zawsze sprawdzić legalność oferty i pośrednika pracy, a także dokładnie zweryfikować warunki zatrudnienia. Ważne jest również, aby nie podpisywać żadnych dokumentów, których treści nie udaje się zrozumieć, a także pozostawić bliskim kserokopie ważnych dokumentów oraz ustalony z nimi hasło alarmowe. Również podczas podróży warto być czujnym na trasę przejazdu i korzystać wyłącznie z własnych produktów spożywczych.
- Przed wyjazdem do pracy:
- Sprawdź legalność oferty i pośrednika pracy.
- Zweryfikuj pracodawcę i warunki zatrudnienia.
- Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz.
- Pozostaw bliskim kserokopie ważnych dokumentów i ustal hasło alarmowe.
- Ubezpiecz się i zapewnij sobie środki na ewentualny powrót.
- W trakcie podróży:
- Zwracaj uwagę na trasę przejazdu – powinna być optymalna i bez zbędnych postojów.
- Korzystaj tylko z własnych produktów spożywczych.
- Zachowaj czujność wobec osób organizujących transport.
- Za granicą:
- W razie zagrożenia skontaktuj się z policją lub placówką dyplomatyczną.
- Możesz także uzyskać pomoc od organizacji zajmujących się wsparciem ofiar handlu ludźmi.
Waŝnym jest, aby nie pozostawać obojętnym w sytuacjach wymagających interwencji. Jeśli ktokolwiek posiada informacje na temat handlu ludźmi, powinien zgłaszać to na wyznaczony adres lub pod podany numer infolinii. Policjanci dostępni są do kontaktu codziennie, jednak w sprawach wymagających natychmiastowej pomocy, należy dzwonić na numer 112, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym.
Źródło: Policja Jastrzębie-Zdrój
Oceń: Handel ludźmi w Polsce: Ważne ostrzeżenia i zalecenia
Zobacz Także