Czym zajmuje się Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju?

W Jastrzębiu-Zdroju działa Miejski Ośrodek Kultury, który powstał w 1987 roku. To instytucja samorządowa, która skupia ludzi z pasją do działania i otwartych na realizację nowych wyzwań. Nasza grupa skupia osoby, które zawsze poszukują nowatorskich rozwiązań w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Wykorzystujemy niekonwencjonalne metody, a także doświadczenie własne oraz autorytetów, z dziedziny kultury, w tym pedagogiki. Nasza działalność pozwala docierać do ludzi w każdym wieku, różnym wykształceniu oraz posiadających różnorodne zainteresowania i potrzeby. Nasze oferty z powodzeniem trafiają do młodzieży skupionej w różnych subkulturach oraz mającej problemy wychowawcze. Zawsze skutecznie rozbudzamy, rozwijamy i zaspokajamy potrzeby kulturalne lokalnych społeczności.

Działalność MOK

Nasza działalność w sposób atrakcyjny wypełnia czas wolny mieszkańcom Jastrzębia Zdroju. Jesteśmy instytucją, która zawsze stwarza i wspiera młodych artystów oraz amatorski ruch artystyczny. Od początku naszego istnienia organizujemy różnorodne imprezy kulturalne: festiwale, spektakle teatralne, koncerty i konkursy. Nasze działania uzupełnia działalność wystawiennicza oraz w zakresie kinematografii. Organizujemy także stałe formy aktywności kulturalnej, do jakich zaliczyć możemy: koła zainteresowań, zespoły artystyczne, sekcje, kursy, szkolenia, warsztaty. Szczególny nacisk kładziemy na długofalowe programy edukacyjne i kontakty bezpośrednie z twórcami i odbiorcami kultury.

Atrakcje miasta warte odwiedzenia

Jastrzębie Zdrój jest miastem znajdującym się na południu województwa śląskiego tuż przy granicy z Czechami i silnie rozwinięty jest tutaj przemysł węglowy. Trzeba jednak pamiętać, że drugi człon nazwy miasta związany jest powstaniem tutaj uzdrowiska w połowie XIX wieku, gdyż odkryto na tym terenie źródła solankowe. Pomimo, że uzdrowisko przestało działać w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, to pozostały atrakcje z nim związane. Do nich należy wybudowany w 1862 roku Dom Zdrojowy w stylu szwajcarskim, który mieści się na terenie dawnego uzdrowiska, podobnie jak wiele innych obiektów sanatoryjnych, takich jak: Willa Masnówka, Pijalnia Wód, Łazienki I, II i III oraz amfiteatr zwany Muszlą Koncertową.

W innych częściach miasta znajdują się także warte odwiedzenia atrakcje. W Jastrzębiu Górnym znajduje się Sanktuarium Opatrzności Bożej, czyli barokowo-klasycystyczny kościół Św. Katarzyny. Na uwagę zasługuje także późnorenesansowy Dwór obronny w dzielnicy Bzie, który powstał w trakcie wojny trzynastoletniej i należał do rodziny rycerskiej Rostków. Na niewielkim wzniesieniu górującym nad okolicą w jastrzębskiej Boryni warto odwiedzić XVIII-wieczny Pałac, w którym obecnie mieści się hotel i restauracja. Jastrzębie Zdrój zachęca także do odpoczynku na łonie przyrody. Takim miejscem jest Las Kyndra, który rozciąga się przez pagórkowaty teren od centrum miasta w kierunku dzielnicy Bzie Zameckie. Spacer w miejscu funkcjonowania bogatej flory i fauny może być dobrym pomysłem na spacer lub zbieranie grzybów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × five =