Czym zajmuje się Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju?

W Jastrzębiu-Zdroju działa Miejski Ośrodek Kultury, który powstał w 1987 roku. To instytucja samorządowa, która skupia ludzi z pasją do działania i otwartych na realizację nowych wyzwań. Nasza grupa skupia osoby, które zawsze poszukują nowatorskich rozwiązań w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Wykorzystujemy niekonwencjonalne metody, a także doświadczenie własne oraz autorytetów, z dziedziny kultury, w tym pedagogiki. Nasza działalność pozwala docierać do ludzi w każdym wieku, różnym wykształceniu oraz posiadających różnorodne zainteresowania i potrzeby. Nasze oferty z powodzeniem trafiają do młodzieży skupionej w różnych subkulturach oraz mającej problemy wychowawcze. Zawsze skutecznie rozbudzamy, rozwijamy i zaspokajamy potrzeby kulturalne lokalnych społeczności.

Działalność MOK

Nasza działalność w sposób atrakcyjny wypełnia czas wolny mieszkańcom Jastrzębia Zdroju. Jesteśmy instytucją, która zawsze stwarza i wspiera młodych artystów oraz amatorski ruch artystyczny. Od początku naszego istnienia organizujemy różnorodne imprezy kulturalne: festiwale, spektakle teatralne, koncerty i konkursy. Nasze działania uzupełnia działalność wystawiennicza oraz w zakresie kinematografii. Organizujemy także stałe formy aktywności kulturalnej, do jakich zaliczyć możemy: koła zainteresowań, zespoły artystyczne, sekcje, kursy, szkolenia, warsztaty. Szczególny nacisk kładziemy na długofalowe programy edukacyjne i kontakty bezpośrednie z twórcami i odbiorcami kultury.

Atrakcje miasta warte odwiedzenia

Jastrzębie Zdrój jest miastem znajdującym się na południu województwa śląskiego tuż przy granicy z Czechami i silnie rozwinięty jest tutaj przemysł węglowy. Trzeba jednak pamiętać, że drugi człon nazwy miasta związany jest powstaniem tutaj uzdrowiska w połowie XIX wieku, gdyż odkryto na tym terenie źródła solankowe. Pomimo, że uzdrowisko przestało działać w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, to pozostały atrakcje z nim związane. Do nich należy wybudowany w 1862 roku Dom Zdrojowy w stylu szwajcarskim, który mieści się na terenie dawnego uzdrowiska, podobnie jak wiele innych obiektów sanatoryjnych, takich jak: Willa Masnówka, Pijalnia Wód, Łazienki I, II i III oraz amfiteatr zwany Muszlą Koncertową.

W innych częściach miasta znajdują się także warte odwiedzenia atrakcje. W Jastrzębiu Górnym znajduje się Sanktuarium Opatrzności Bożej, czyli barokowo-klasycystyczny kościół Św. Katarzyny. Na uwagę zasługuje także późnorenesansowy Dwór obronny w dzielnicy Bzie, który powstał w trakcie wojny trzynastoletniej i należał do rodziny rycerskiej Rostków. Na niewielkim wzniesieniu górującym nad okolicą w jastrzębskiej Boryni warto odwiedzić XVIII-wieczny Pałac, w którym obecnie mieści się hotel i restauracja. Jastrzębie Zdrój zachęca także do odpoczynku na łonie przyrody. Takim miejscem jest Las Kyndra, który rozciąga się przez pagórkowaty teren od centrum miasta w kierunku dzielnicy Bzie Zameckie. Spacer w miejscu funkcjonowania bogatej flory i fauny może być dobrym pomysłem na spacer lub zbieranie grzybów.