Czy na spotkanie towarzyskie lepszy będzie wybór kina czy teatru?

Planując spotkanie towarzyskie, czasem zastanawiamy się, co wybrać – kino czy teatr? Oba miejsca mają swoje zalety, a może jedno z nich ma więcej zalet?

Teatr jest starszy od kina

Nie jest tajemnicą, że teatr jest starszą formą rozrywki niż kino. Teatr to doskonałe miejsce dla miłośników sztuki i ludzi znających się chociaż w pewnym stopniu na grze aktorskiej i rozumiejących magię sztuki teatralnej.

Kino jest o wiele młodsze o teatru, którego korzenie sięgają czasów antycznych. Sztuka filmowa  zawiera w sobie efekty wizualne (obraz) i dźwiękowe, ale pozbawiona jest pierwiastka żywej obecności aktora na scenie. Film to szybko zmieniające się klatki ze zdjęciami odtworzone w taki sposób, aby zrobić na widzu wrażenie, że akcja dzieje się naprawdę, tu i teraz. Tymczasem nie jest tak. To iluzja wywołująca prawdziwe emocje widza, co należy uznać za pewną zaletę.

Współcześnie film i kino zdominowały świat. Częściej chodzimy do kina niż do teatru, chociaż miłośników przedstawień teatralnych nie brakuje. A są i tacy, którzy korzystają z obydwu form rozrywki, wybierając się na spotkania towarzyskie.

Teatr i kino – dwa różne miejsce, różne formy rozrywki, jednak zarówno jedna, jak i druga wzbudzają u odbiorcy emocje. Na pewno miłośnicy teatru wynoszą z przedstawienia doświadczenie kontaktu z prawdziwą grą aktorską na scenie, która odbywa się tu i teraz, na żywo. Natomiast zwolennicy kina podziwiają efekty dźwiękowe w filmie, grę sławnych aktorów (polskich i zagranicznych) i śledzą akcję filmu, która czasem jest komediowa, czasem napięta i tragiczna, a czasem przygodowa. W zależności od tego, na jaki film się wybierzemy, dostarczamy sobie innej dawki emocji.

Wybrać kino czy jednak teatr?

Na pewno kino jest tą formą rozrywki, która jest przystępna dla szerszego grona odbiorców, można powiedzieć, że jest ono dla każdego: dla dziecka, młodzieży, dorosłych i wyrafinowany gust nie ma tutaj takiego znaczenia, jak w przypadku teatru. Kino jest wygodniejszą formą sztuki i nie wymaga takiego wysiłku intelektualnego jak teatr, chociaż nie jest to regułą. Są lekkie przedstawienia teatralne, na których widz może się zrelaksować i wcale nie musi zbytnio angażować się w nie intelektualnie. Generalnie jednak, w porównaniu do teatru kino nie wymaga dużej błyskotliwości odbiorcy filmu. Kino jest również tańsze od teatru, ceny za bilety wstępu na film są niższe.

Pomimo że kino i film są w naszym życiu wszechobecne, warto jednak podjąć pewien wysiłek i zaplanować spotkanie towarzyskie w teatrze. Czemu?

Chociaż kino posiada wiele zalet (np. trójwymiarowy obraz 3D, doskonałe efekty specjalne – dźwiękowe i wizualne, możliwość podziwiania gry najlepszych aktorów i inne), to jednak nie jest w stanie zdominować i wyprzedzić teatru.

Przedstawienie teatralne to kontakt z prawdziwą sztuką, tą pierwotną, pierwszą. To od teatru wszystko się zaczęło i kino również nie narodziłoby się bez teatru. On dał początek sztuce filmowej.

Na deskach teatru aktorzy występują naprawdę, z pamięci odgrywają swoje role, widz ma żywy kontakt z aktorami. Żywi aktorzy podejmują przed widzem trud i wysiłek odegrania spektaklu na najwyższym poziomie. Pod tym względem teatr jest wyjątkowym miejscem i przebija nawet najbardziej filmowy hit, który został nagrodzony Oscarem czy inną nagrodą filmową.

Spotkanie wieczorem w teatrze?

Co wybrać na spotkanie towarzyskie – teatr czy kino? Warto jednak postawić na teatr. Prawdziwa gra aktorów, improwizacja, nastrój i magia, emocje, więź z bohaterami przedstawienia, które dzieje się naprawdę „tu i teraz”. Teatr pobudza i wzbogaca wyobraźnię i pobudza zmysły.

Po przedstawieniu teatralnym zawsze możemy w przyjemnych okolicznościach porozmawiać o sztuce, na której właśnie byliśmy. Teatr dostarcza emocji i wrażeń, które pozostają w nas dłużej niż po obejrzeniu filmu.